Școala Gimnazială ”Nicolae Simonide”  Pitești

S.N.A.C.- Strategia Națională de Acțiune Comunitară, este un proiect național inițiat în anul 2005 de Ministerul Educației, Cercetării și Inovării din România în colaborare cu organizația Children’s High Level Group și constituie un program educațional, un partenariat de învățare, care conectează școlile cu Centrele de plasament în scopul de a dezvolta interacțiunea-integrarea-inserția socială care se derulează prin acțiuni și stagii de voluntariat.

Săptămâna fructelor și a legumelor din cadrul Școlii Gimnaziale Nicolae Simonide Pitesti, desfășurată în perioada 20-24 noiembrie 2023 a avut ca și obiective: conștientizarea acțiunii voluntarilor în comunitate; încurajarea implicării elevilor în acțiuni de voluntariat.
Parteneri:
– D.G.A.S.P.C. Argeș prin C.S.C.C.D.
– Centru de Tip Familial Găvana.

Școala devine, astfel, mai flexibilă, copiii îi depăşesc graniţele fizice pentru a-şi derula activităţile în folosul altor copii sau persoane care, din diverse motive, sunt marginalizate sau chiar excluse de la viaţa socială.

Mulțumim tuturor elevilor șă părinților pentru implicare!

 

Hi, I’m Școala Gimnazială ”Nicolae Simonide”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *