sigla Nicolae Simonide

Dragi elevi, stimati parinti si bunici,

Conducerea si Cadrele Didactice ale Scolii Gimnaziale "Nicolae Simonide" Pitesti au deosebita placere si onoarea de a va invita LUNI 09.09.2019, incepand cu ora 09:00 la Festivitatea de Deschidere a Anului Scolar 2019 - 2020.

Mult Succes in Noul An Scolar !

Director,

Prof. Stefan Ion

ANUL ȘCOLAR 2013-2014

RESURSE UMANE:

• 3 profesori învățământ preșcolar
  • 10 profesori învățământ primar
  • 21 profesori învățământ gimnazial

Resursele materiale ale unitatii scolare:

• Numarul salilor de clasa: 18
  • Numarul laboratoarelor: 4
  • Numarul de clase amenajate in cabinete: 7
  • Numarul cabinetelor de informatica: 1
  • Cancelarie: 2
  • Conectare la internet: DA
  • Sală multimedia: 1
  • Biblioteca scolara: DA; numar de volume de carte:15.000
  • Cabinet medical: 1
  • Sala de sport: 1
  • Teren de sport: 1
  • Spatii sanitare:1
  • Numar corpuri: 4

Doamnele prof.Bumbeneci Angela şi Paraschivescu Rozalia au participat la Cursul de formare pentru clasa pregătitoare în cadrul Programului POSDRU.

Doamnele prof. Călinescu Vasilica, Niţă Maria, Diţi Cecilia au participat la un curs practic pentru integrarea copiilor cu autism în grădiniţe şi şcoli de masă,,Învingem autismul”.

Doamna prof. Diţi Cecilia a participat la Simpozionul Național „Educația transdisciplinară – de la teorie la practică,de la instruire la evaluare„ - ținut la Biblioteca jud.„Dinicu Golescu”

Doamnele prof. Camelia Stoica şi Moisescu Magdalena au participat la Sesiunea judeţeană de comunicări ştiinţifice “Euclid ” - Şc. Gim “Nicolae Balcescu”, Piteşti, noiembrie 2013

- Proiecte de parteneriat cu biblioteca şcolii ,,Educaţie prin creaţie” şi ,,Cartea, comoară de înţelepciune”-coordonator Bahrim Aurelia şi parteneri toate cadrele didactice de la clasele primare;

- Concursul Judeţean de Şah,,Lumea micului şahist”- prof. organizatori:Zahiu Rodica, Gardin Sorina, Călinescu Vasilica, Paraschivescu Rozalia, Niţă Maria, Ungureanu Diana şi prof. evaluatori: Miu, Ion, Moisescu Magdalena, Stoica Camelia, Stana Gabriela;

-Doamnele prof. Niţă Maria, Paraschivescu Rozalia şi Zahiu Rodica au participat la Proiectul educaţional POSDRU ,,Împreună cu copiii pentru un debut şcolar de success”

Doamna prof. Zahiu Rodica este redactor la revista ,,Gândul Argeşean”.

Doamna prof. Paraschivescu Rozalia este coordonatorul revistei ,,Universul şcolarilor”, iar prof. Niţă Maria şi Ungureanu Diana sunt coordonatoarele revistei ,, Vis de copil”.

-Doamna prof.Călinescu Vasilica şi Zahiu Rodica au derulat în anul şcolar 2013- 2014 , semestrul I următoarele proiecte:

Proiect internaţional: « Plant a tree for peace 2013»
    Proiect naţional : ,,LET”S DO IT ROMÂNIA”
    Proiect educaţional naţional : ,,Copiii României”
    Proiect educaţional naţional : ,, Muncă şi Creaţie”
    Proiect educaţional judeţean: „Educaţie prin creaţie”

Programe Educative de Parteneriat între Şcoala Gimnazială „Nicolae Simonide” Piteşti şi Grădiniţa Specială Piteşti, Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti, Muzeul Judeţean Argeş, Asociaţia Pro Erudiţio, Plus Dent.

Doamna prof. Niţă Maria a încheiat parteneriate cuAsociatia "Kids Heaven"şi Asociatia Pro Eruditio;
Doamna prof. Diţi Cecilia a participat în calitate de asistent şi corector la

Concursul Județean MATE MAXI de la Șc. gimn. ”Marin Preda”şi la Olimpiada „Lectura ca abilitate de viață” – faza județeană organizată la C.N. „Zinca Golescu” – asistent

Domnişoara prof. Ungureanu Diana a participat în calitate de:

supraveghetetor şi evaluator – Concurs BestEdu – Matematică, 27 X 2013;
    supraveghetetor şi evaluator – Concurs Naţional Evaluare în Educaţie – Matematică, 19 X 2013;
    supraveghetetor şi evaluator – Concurs Naţional Euclid – Lb română;
    evaluator Concurs Naţional Îngeraşul;

Doamna prof. Chiriţescu Elena a derulat:

Proiectul „Parteneriat de sprijin” (CES);
Proiect „Rolul ariilor protejate în conservarea biosferei”;
Proiect educaţional „Ajutăm prin talentul nostru”;
Proiect naţional „Tradiţii de Halloween” – coordonator proiect; coordonator revistă;
Supraveghere şi evaluare – Concurs naţional „Îngeraşul”;

Doamna prof. Camelia Stoica şi Moisescu Magdalena au derulat următoarele parteneriate cu:

Editura “Edu” – judetul Mures – proiect ”EDU-scoala”
    Scoala Gimnaziala “Tudor Vladimirescu”, Pitesti
    Scoala Gimnaziala Nr.29 Galati – proiect “Natura inspira si daruieste”
    Fundatia pentru Stiinte si Arte Paralela 45

Activitati extraşcolare:

organizator al Concursului naţional “LuminaMath” – noiembrie 2013
    supraveghetor la Concursul judeţean “Micul şahist” – decembrie 2013
    supraveghetor la Olimpiada de Lingvistică, faza judeţeana, Liceul de Chimie
    participare la manifestarea “Mihai Eminescu – Luceafărul poeziei româneşti” – ianuarie 2014

Doamna prof. Moisescu Magdalena a desfăşurat următoarele activităţi extraşcolare:

membru in comisia de organizare a Concursului judeţean “Argeşgim”